צור הדסה - הכתבה המלאה

יש במקום אוירה קהילתית? איך היא מתבטאת? אנחנו שייכים לקהילה שנקראית צור והצוהר, היא קהילה עשירה ומחבקת, שנותנת מענה לכל צורך שקיים, מטעם הקהילה יש אירועים לילדים, פעילויות משותפות, הרצאות וערבי תרבות ותוכן. חשוב לציין כי הישוב עצמו איננו דתי, אך הקהילה מורכבת ממשפחות דתיות וכולנו חיים זה לצד זה בהרמוניה.

נגישות ותחבורה
צור הדסה הוא יישוב קהילתי הממוקם בפרוזדור ירושלים.
הוא שוכן כ12 ק"מ דרומית מערבית לירושלים על כביש 375 מצומת האלה לבית"ר עילית.
 
קצת על המקום
צור הדסה נוסד ב-1960 ושימש כמרכז שירותים למושבי האזור: מטע, מבוא ביתר, בר גיורא, ונס הרים.
הישוב שייך למועצה אזורית "מטה יהודה" ובנוי בחלקו על שלוחת הר כיתרון. הוא התפתח מאד במהלך השנים האחרונות, ומונה כיום כ-9,000 תושבים.
בישוב שלוש שכונות: השכונה הוותיקה, שכונת הר כיתרון ושכונת העמק. כיום נבנית בישוב שכונה רביעית- "סנסן" שתמנה 1100 יח"ד ובכך תכפיל את אוכלוסיית הישוב.
צור הדסה מוקפת בפארקים ובשמורות טבע. בצפון: פארק בגין, שמורת הר גיורא ושמורת נחל שורק. בצפון מערב: פארק ארצות הברית ושמורת נחל דולב. במערב: יער מטע. בדרום מערב בצמוד ליישוב שמורת סנסן הכוללת את: הר כיתרון, הר סנסן, וח'ירבת סנסן.
 


חינוך פורמלי
בישוב פועלים מעונות יום של נעמ"ת ושל חב"ד, המעונות מאופיינים באווירה טובה ונעימה ובצוות משפחתי וחם. שלל גני ילדים מפוזרים בשכונות השונות.
בישוב ישנם 4 בתי ספר יסודיים: "ממ"ד לביא", "הדסים" בית ספר קהילתי, "קרוב" שהוקם ע"י עמותת ההורים "סובב", ו"צורים" בית ספר צומח ששכבות הלימוד בו הן א'-ד'.
ובית ספר תיכון צומח "אור".
 
חינוך בלתי פורמלי
תנועות נוער הפועלות בישוב: בני עקיבא, הצופים, ותנועת תל"ם- תנועת הנוער של הקהילה היהודית הרפורמית בישראל.
מגוון חוגים מוצעים לילדים ולנוער למשל: חוגי ספורט ואומנויות לחימה, ריקוד, מחול, תנועה, תיאטרון, אומנות, מדע, יצירה, טבע, מוסיקה.
בישוב ישנו מרכז מוסיקה, שהוא מרכז חינוכי החורט על דגלו חינוך מוסיקלי, נגני וזמרי המרכז משתתפים באירועים וטקסים של הישוב, וכמו כן גם מתקיימים קונצרטים במהלך השנה.
ישנו מועדון נוער פעיל, בו יש פעילויות והנוער מבלה שם באווירה טובה ונעימה.
 
פנאי ותרבות בתוך הקהילה
חמישה בתי כנסת פועלים בישוב, בנוסחים שונים, כך שכל אחד יוכל למצוא את סגנונו ומקומו.
הישוב בהגדרה הוא חילוני ועדיין ניתן למצוא קהילות המורכבות ממשפחות דתיות ומקיימות שבתות משותפות, אירועים בחגים, לימוד תורה לילדים ועוד.
מוצעים חוגים גם למבוגרים למשל: שומרי משקל, יוגה, התעמלות, טניס, ריקודים לטיניים, כדורשת, ציור בשמן, תכשיטנות, מקהילה ועוד.
 
שירות לאזרח
בישוב ישנה מרפאה של הקופה כללית וסניף טיפת חלב, חוות סוסים, 2 מרכזים מסחריים הכוללים חנויות אופנה, מוצרי חשמל, רשתות מזון, מסעדות ובתי קפה.
 
עסקאות אחרונות מרשות המיסים
דירה כתובת שנת בנייה מחיר בש"ח שטח נטו(במ"ר) מחיר למ"ר קומה חניות
3 חדרים סנסן 1 2015 1,275,000 83 - 3 מתוך 4 -
4 חדרים צור הדסה 33 2015 1,405,000 - 12,655 5 מתוך 5 1
5 חדרים צור הדסה 1 2015 1,560,000 115 13,562 1 מתוך 6 1
 
 
ממוצע עסקאות מרשות המיסים:
מס' חדרים ממוצע דירות חדשות ממוצע דירות יד שניה
3 1,272,500 902,500
4 1,380,000 1,300,000
5 1,545,000 1,460,000
 
 
עסקאות אחרונות באדיבות "סיילס" תיווך ושיווק פרויקטים 050-3277799
 
מכירה: 7 חדרים, שכונת הר כתרון, 3,000,000
5 חדרים, רכסים, 1,880,000
 
השכרה:

משפחת קלוטשטיין מיכאל 38 נעמי 36 טליה 13 שירי 10 גלעד 7 וחצי
פזם: חצי שנה
 
למה דווקא צור הדסה?
חיפשנו מקום במערב העיר, אבל שלא יהיה ממש בתוך ירושלים, ושיהיה גם בקירבה לבית חולים הדסה כי שהו מקום העבודה שלי.
בצור הדסה מצאנו את כל מה שחיפשנו ויותר.  
  
יש במקום אוירה קהילתית? איך היא מתבטאת?
אנחנו שייכים לקהילה שנקראית צור והצוהר, היא קהילה עשירה ומחבקת, שנותנת מענה לכל צורך שקיים, מטעם הקהילה יש אירועים לילדים, פעילויות משותפות, הרצאות וערבי תרבות ותוכן.
חשוב לציין כי הישוב עצמו איננו דתי, אך הקהילה מורכבת ממשפחות דתיות וכולנו חיים זה לצד זה בהרמוניה.
 
  מה אתם עושים בשעות אחה"צ?
בישוב יש גני שעשועים ופארקים בהם הילדים יכולים לשחק. יש חדר כושר, בית עם שמתקיימות בו פעילויות שונות, הוועד המקומי דואג לארגן אירועים בקיץ ועוד.
ובכלל צור הדסה נמצאת בתנופת בנייה אז כל הזמן נכנסים חידושים.
 


משפחת הלגרטן ג'יסון בן 46 , מרים בת 47 , נתנאל בן 16, אמיתי בן 14, אבידן בן 11 וחצי , איילת בת 9 ועדינה בת 6.
פזם:15 וחצי שנים .
למה בחרתם לגור בצור הדסה ?
היו לנו שיקולים רבים לפני הבחירה בצור הדסה . גרנו בירושלים לפני כן וחיפשנו מקום חדש שיהיה בסביבות העיר .
רצינו להיות ממקימי קהילה דתית בתוך ישוב כללי ולהוות דוגמא לכך שאפשר וחשוב לחיות יחד : דתיים , מסורתיים וחילוניים תוך שמירה על כבוד הדדי באוירה מקבלת ומבינה .
בנוסף רצינו לגדל את הילדים בבית פרטי מרווח עם גינה ולחשוף אותם לחיים בחברה מעורבת .
חשוב לציין שבאותו זמן לא היה בית כנסת , ולא היו מוסדות חינוך דתיים ולא מקוה טהרה – מה שהיקשה מאוד על החיים כאן , אך בראיה עתידית האמנו שנצליח יחד להעלות את החשיבות לזה במקום ולהקים את זה בהדרגה .
והיום אכן הצלחנו כקהילה להקים את הנ"ל .

יש ביישוב אוירה קהילתית איך היא מתבטאת ?
בישוב יש אוירה קהילתית עם מגוון פעילויות לכלל התושבים שכוללת : הצגות לילדים , ערבי תרבות , מועדון קשישים , חוגים , תנועות נוער , ימי שישי פעילים , פעילות לנוער ועוד . ובקהילה הדתית "הצור והצוהר" יש שיעורים תורניים שמועברים ע"י רב הקהילה , יש קידוש קהילתי מדי שבת , יש שיעורים שמועברים ע"י חברי הקהילה  מדי שבת , יש תפילת ילדים , ערבי נשים בר"ח , ועד חסד שדואג לעזרה הדדית בקהילה , פעילות בחגים לכלל המשפחה ועוד .
 
מה אתם הכי אוהבים ביישוב ?
אנו אוהבים ביישוב את האוירה הכפרית , את הנוחות בקירבה לירושלים , לבית שמש ולגוש עציון , ואת העובדה שבתוך היישוב הכללי וחיי הקהילה הפעילים והמשותפים יש את הפרטיות ואת החיים האישיים המשפחתיים  .ראיון עם יושב ראש הוועד שלומי מגנזי
מהו תמהיל האוכלוסיה בצור הדסה?
הישוב בהגדרתו חילוני, אחד הדברים היפים שקרו לו במהלך השנים הוא, שהמציאות הכתיבה את האופי שלו, וניתן לראות זאת לפי מגוון תנועות הנוער הקיימות כיום: הצופים, בני עקיבא, ותלם- התנועה הרפורמית. כל אוכלוסיה יכולה למצוא את עצמה בצור הדסה.
יש קהילות דתיות בצור הדסה, בתי כנסת ומקווה, אך חשוב לדעת כי הישוב בהגדרתו לא דתי, ישנן פעילויות ואירועים בשבת, ושער הכניסה לא נסגר בשבת, הישוב הוא חילוני במהותו, וכל אחד יכול לבחור את דרכו.
זה המוטו והכוח שלנו בישוב, ההרמוניה והשילוב, ודרך השיח הפתוח מוצאים דרך משותפת לחיות יחד.  
 
מה החזון החינוכי בישוב?
כמעט 60 אחוז מבני הנוער נמצאים בתנועות נוער, ויש בישוב מעונות גני ילדים ובתי ספר, ממלכתיים, ממ"ד, בי"ס שנוגע בשיטה האנתרופוסופית ותיכון צומח שהשנה לראשונה פותח את שכבת י"ב, כך שהילדים יכולים להישאר ללמוד בישוב.
אנו שמים דגש על רמת החינוך בישוב, גם הפורמלי וגם הבלתי פורמלי. ההוויה של הנוער יחד עם השילוב של יישוב קהילתי יוצרת סביבה חמימה ומשפחתית שנעים ונוח לגדל בה ילדים.
 
איך באה לידי ביטוי הקהילתיות בישוב?
מחלקת התרבות והאירועים היא אגף חזק, אין שבוע שעובר ללא פעילות.
בשנה שעברה היו מגוון פעילויות והופעות למשל: רמי קליינשטיין, אפרים שמיר, בימי שישי יש קבלת שבת עם מוסיקה.
עכשיו לשנה החדשה יש לוח אירועים חדש עם פעילויות לכל השנה, וזו ההזדמנות להפגיש את האנשים ביחד ולראות את השוני והמגוון.לריכוז הפרויקטים שלנו בצור הדסה